Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

+1 -800-456-478-23

Makaleler

Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital dönüşüm bütün sektörleri doğrudan etkileyecek bir süreçtir ve şu anda birçok sektör bu dönüşümden geçmektedir. Lojistik sektörü de bunların başında gelmektedir. Pandemi sürecinde değişen müşteri davranışları lojistik sektörü için bu değişim sürecini hızlandırmıştır. Sektördeki işletmelerin çalışma ve müşterilerine hizmet sunma şekli önemli ölçüde değişim göstermiştir. Değişen ihtiyaçları karşılayabilmek için dijital dönüşüm kaçınılmaz olmuştur. En güncel teknolojilerle geliştirilen ürünleri şirketinizin her departmanına entegre ederseniz dijital bir dönüşüm gerçekleştirirsiniz.

Dijital Dönüşümün Lojistik Sektöründeki Etkileri

Lojistik sektöründe devam eden dijital dönüşümle birlikte lojistik şirketleri daha yalın, daha hızlı ve daha verimli olmak için dijitalleşmeyi benimsiyor. Buna ek olarak, müşterilerin ihtiyaçlarını her zamankinden daha etkin ve verimli bir şekilde karşılamak için en son teknolojileri kullanmanın yollarını arıyorlar. Entegrasyonlar, sensörler, robotlar, IoT, iş zekası ve veri analitiğinin bir kombinasyonunu kullanmak, şirketin operasyonlarında tamamen devrim yaratacak.

Örnek olarak, E-ticaret şirketlerinin pandemi sürecinde artan talepleri karşılayabilmek için dağıtım filolarını büyütmeleri gerekti. Fakat birçoğu yeni araç ve personel almak yerine, kendi aracı olan kişileri taşeron şirketler gibi kullanarak yeni bir iş modeli geliştirdi. Şirket araç ya da personel yatırımı yapmadı, yalnızca bir cep telefonu uygulaması ile bu kişileri dağıtım sürecine dahil etti ve bu mobil uygulama aracılığı ile bu kişilerin iş performanslarını analiz edebildi. Yani şirket sadece teknolojiye ve yenilikçi bir fikre yatırım yaparak, milyonlarca lira tasarruf sağladı. Sonuç olarak, hızlı dijitalleşme, lojistik endüstrisini artık tanınmaz hale getirecek şekilde değiştirecektir.

Dijital Dönüşüm Sürecine Hazırlanmak

Lojistikte dijital dönüşüme hazırlanmanın en iyi yolu en son teknolojileri benimsemekten geçiyor. İster robotik yükleyiciler, ister gelişmiş paket takibi uygulamaları veya dronlar ile depo sayımı olsun, lojistik şirketlerinin yaklaşan değişikliklere hazır olması gerekiyor. Şimdi teknolojiye yatırım yapmak, bir işletmenin geleceğe hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Şirketlerde dönüşüm süreçleri çoğunlukla zorlu geçer. Bu bağlamda üst yönetimin dönüşüme olan inancı ve desteği belirleyici rol oynar. Lider kadronun değişimin gerekliliğini alt kadrolara aktarması çok önemlidir. Dönüşüm sürecinde çalışanların nelerle karşılaşacağı ve üzerlerine düşen görevler açıkça kendilerine bildirilmelidir.

Proje başlangıcında dijital dönüşüm konusunda uzman kişilerden danışmanlık ve eğitim hizmetleri almak şirketinizin kültürel olarak dijital dönüşümü benimsemesine yardımcı olacaktır. Lojistik sektörünün duayen ismi Sayın Atilla Yıldıztekin dijital dönüşüm konusunda şirketimize danışmanlık hizmeti vermektedir. Kendisi hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Dijital Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Dijital dönüşümde hız önemli unsurların başında gelmektedir. Rakiplerinizin hızla dijital dönüşümünü tamamlamak veya süreçlerini iyileştirmek için çabaladıklarını düşünürseniz pazarda pay kaybetme riski eskisine göre çok daha hızlı artıyor demektir. Dolayısı ile öncelikle dijital dönüşümü hızlı ve hatasız gerçekleştirmek gerekiyor. Bu nedenle dönüşüm sürecini bir proje gibi ele almak ve proje metodolojileri ile hayata geçirmek gerekiyor. Burada kabul görmüş çeşitli proje metotları kullanılabilir, en çok bilinenler Agile, Scrum metotlarıdır. Proje ekibinin bu metotlar hattında tecrübe sahibi olması büyük bir avantajdır.

Aşağıdaki görselde dönüşümün ana konularını görebilirsiniz. Her bir konu alt başlıklara sahiptir ve ayrı uzmanlıklar gerektirir. Bu nedenle dönüşüm projesi birçok uzmanın aynı anda ortaklaşa çalışarak tamamlayabileceği karmaşık bir süreçtir.

Bütün iş süreçleriniz analiz edilerek proje takvimi içerisinde iyileştirme çalışmaları planlanır. Bu çalışmalar ile hangi güncel teknolojinin hangi süreci iyileştireceği ve hangi oranda performans artışı sağlayacağı belirlenir. Belirlenen bu çalışmalar plan çerçevesinde hayata geçirilir.

Dijital Dönüşümün Faydaları

Lojistik karmaşıklık seviyesi en yüksek iş modellerine sahip sektörlerden biridir. Bu noktada insan hatası kaçınılmaz bir hal alır. Fakat RPA teknolojisi ile bir insandan 20 kat daha hızlı ve hiç hata yapmadan veri girişi yapabilmek mümkündür.

Analitik CRM uygulamaları ile sizi terk etme eğiliminde olan müşterilerinizi öğrenebilir, buna dayanarak önleyici faaliyet yapabilir veya geri kazanmak için bir plan oluşturabilirsiniz.

İş Akışı ve iş zekâsı uygulamalarını entegre ederek, KPI hedeflerinizin hangi oradan gerçekleştiğini gösteren mailler hazırlayabilir, bunları çalışanlarınıza otomatik olarak gönderebilirsiniz. Aynı verileri dahsboardlar üzerinden anlık olarak erişilebilir kılabilirsiniz.

Örnekler çoğaltılabilir fakat temel faydalar, zaman ve iş gücü maliyetlerini azaltmak ve aynı zamanda çalışan ve müşteri memnuniyetini artırmak olarak tanımlanabilir.

Siz de şirketinizde dijital dönüşümü başlatmak istiyorsanız şimdi karar verin ve bizimle iletişime geçin.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir