Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

+1 -800-456-478-23

Makaleler

Lojistik Sektöründe Dijital Dönüşüm

Xinerji Software

16.08.2021
Atilla Yıldıztekin

Teknolojideki gelişmelerin lojistik sektörüne uygulanması ile, sektör son 20yılda beklemediğimiz kadar gelişti. Emek yoğun bir sektör olarak bildiğimizlojistik sektörü artık yüksek teknolojilerin uygulanabildiği bir sektör haline geldi. Ölçeklerin büyümesi, lojistik hizmetlerin küresel hale gelmesi, teknolojiye ulaşımın kolaylaşması hepsinden önemlisi e-ticaretin yaygınlaşması ile lojistik daha hızlı, daha verimli ve daha çok yönlü hizmetler verebilecek hale geldi.

Bütün bu gelişmelerin arkasında yatan faktör, sektörde yazılım kullanımıdır. Depo yönetim yazılımları ile depolarımızı, nakliye yönetim yazılımları ile taşımalarımızı, rota optimizasyon yazılımlarıyla dağıtımlarımızı, müşteri hizmetleri yazılımı ile satış sistemimizi, tedarikçi portalleri ile satın alma operasyonlarımızı takip eder hale geldik. ERP’lerimiz bu yazılımlar için gereken altyapıyı sağlamakta ancak bütün buyazılımlar birbirleri ile entegre bir şekilde çalışmadıkları zaman lojistik hizmetlerin yönetilmesi olanağı kalmamaktadır.

Lojistik süreçler artık bir depo içinde yönetilmemekte, taşımanın, dağıtımın, teslimatların, iadelerin mobil olarak yürütülmesi nedeniyle bu süreçlerde mobil sistemlerin kullanılması ve online olarak merkezi bilgisayarlarla iletişimde olması gerekir.

Dijital Dönüşüm sadece lojistik sektöründe değil tüm tedarik zinciri sürecinde de geçerli olan bir kavramdır. Tedarik zincirlerinde her türlü hareketlojistik hizmetleri olarak adlandırıldığı için dijital dönüşümün lojistik sektöründe uygulanması her geçen gün daha da önem kazanmaktadır.Tedarik zincirinde ürün talebinin alınmasından, hatta talep alınmasa bile olası talebin belirlenmesinden, talebin tedarikçilere anında aktarılmasına, tedarikçi ile tüm ilişkilerin online yazılımlarla yürütülmesine, üretimin planlanmasından teslimin planlanmasına kadar bilgi akışının sağlanmasına, sevk edilecek ürünlerin bildirilmesine, onayına, depoya gelen ürünlerin alındı ihbarına, depolarda beklemeden dağıtım kanalına aktarılmasına, satış noktalarına taşınmasına, hatta tüketicinin haberi bile olmadan tüketim noktasına teslimine kadar geçen sürecin tek bir yazılımla yönetilmesi dijital dönüşümün temelini oluşturmaktadır.

Dijital Dönüşüm lojistik sektörünü değiştirmektedir. Bilginin tedarik zinciri ve lojistik süreçlerde tek seferde girilmesi, hiç beklemeden dolaşması çevrim sürecinin kısalması fırsatını yaratmıştır. Otomasyon, yeni yazılımlar,optik okuyucular, otomatik depolar, robot elleçleyiciler, otomatik paketleme, tartma ve ölçme sistemleri, daha hızlı rotalar, otonom taşıma sistemleri dijital dönüşümün eserleridir. Bu sayede hatasız, hızlı, ekonomik,şeffaf, planlı, mevsimselliği azaltan hizmetlerin sunulması mümkün olmaktadır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir