Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

+1 -800-456-478-23

Makaleler

Masaüstü uygulama mı? Web uygulaması mı?

Masaüstü uygulama mı? Web uygulaması mı?
Yazılımın geliştirildiği platform(masaüstü, web, mobil, vb) yazılım geliştirme süreçleri boyunca uygulamaların geliştirilmesi üzerinde büyük bir etkisi vardır. Masaüstü uygulamaları, direk kişisel bilgisayarınıza yüklediğiniz bir yazılım çeşididir.

  • Uygulamayı bilgisayarınızda bağımsız olarak başlatabilirsiniz.
  • Bilgisayarınızın diskine kurulum yapılır ve  arada veritabanına ihtiyaç duymadığınız uygulamalardan internet bağlantısından bağımsız olarak çalışabilirler çünkü ilgili veritabanı diskinizde tutulur.

Masaüstü uygulamalarının riskleri yüksektir ve işlevsellik oranı web uygulamalarına göre daha azdır.

1- Veritabanı bilgisayarın diskinde olduğu için herhangi bir arıza durumunda veri kaybı yaşanır, bu durumu önlemek için uygulamanın kullanıldığı her bilgisayara ayrı yedekleme ürünü kurulup tek tek yedekleme sürecinin takip edilmesi gerekmektedir.

2- Veritabanı farklı bir sunucuda ise masaüstünüzün buna bağlanması için gerekli network ve güvenlik alt yapılarına yatırım yapmanız gerekmektedir.

3- Uygulamada yapılan bir geliştirme olduğunda masaüstü uygulamasını güncellemek adına kişilerin bilgisayarlarına tek tek ya da belli alt yapı yönetim uygulamalarına yatırım yaparak bu süreci minimalize edebilirsiniz.

Web Uygulamaları

Web yazılım uygulamaları, internet üzerinden bir web tarayıcısı aracılığıyla sağlanır ve internetin olduğu heryerden uygulamaya erişmeniz mümkündür. Uygulama dosyalarını masaüstü uygulamalarının tam tersine  bilgisayarınızda depolamak yerine uzak bir sunucuda depolayabilirsiniz.

Bir web tarayıcısı (Chrome, Safari, Edge, Opera, vb) uygulamaya ve  uygulamanın bizlere sağlamış olduğu içeriğine erişmenize izin verir.

Her gün aslında web uygulamalarını kullanıyoruz. E-posta hizmetleri, Google Dokümanlar vb. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte web uygulamaları giderek daha karmaşık ve zengin özelliklere sahip hale geliyor.

Proje yönetimi, kurumsal kaynak planlaması (ERP), müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ve çok daha fazlası için profesyonel uygulamalarda artık web tarayıcısı üzerinden yönetilmektedir.

Platformlar arası yazılımdan bahsederken, web uygulamaları genellikle tartışmanın ön saflarında yer alır. Çoğu cihazın bunlara erişebilen bir tarayıcısı olduğu için mantıklıdır. Teknoloji ilerledikçe web uygulamalarının kullanımı diğer platformlara nazaran daha da artmıştır.

Web Uygulaması Avantajları

Web uygulamaları, masaüstü uygulamaları gibi kurulum gerektirmez  sadece web tarayıcısında ilgili URL’ye gidilerek erişim sağlanır.

Bu durum sayesinde internetin olduğu heryerden ihtiyacınız olduğunda uygulamaya hızlı ve kolay şekilde erişebilirsiniz.

Uygulama verilerini bilgisayarınızın diskinde tutmaz ve masaüstü gibi ek maliyetlere gerek kalmaz . Uygulama içeriği ne olursa olsun, web uygulamalarını kullanmak için indirme ve kurulumun tamamlanmasını asla beklemenize gerek kalmaz ve bu da süreçlerinizi kolaylaştırır.

Uygulama Güncelleme ve Geliştirme Süreçleri

Masaüstü uygulamalarda güncellemeleri düzenli olarak manuel olarak indirmek ve yönetmek bir zordur. Fakat web uygulamalarının geliştirme süreçleri ve o güncellemelerin size ulaşmaları daha kolaydır.

Geliştirme ekipleri tarafından oluşturulan CI/CD (Sürekli Entegrasyon – Sürekli Teslimat) hatlarıyla istenilen geliştirmeler kısa süre içerisinde sunuculara yüklenir ve yapılan alt yapı entegrasyonlarıyla kesintisiz bir kullanım sunar.

Bu geliştirmeler sayesinde sizler herhangi bir işlem yapmadan web tarayıcısı üzerinden daima uygulamanızın güncel kullanırsınız ve ayrı bi iş yükü oluşturmaz.

Web Uygulamalarının Kullanılabilirliği

Web uygulamalarının büyük çoğunluğu için tek ön koşul internet erişimidir. Çalıştırmak için bilgisayarlarınızda ki donanım ve sistem özelliklerine bağlı değildirler. Sonuç olarak, bunları web tarayıcısı olan herhangi bir cihaz veya işletim sisteminden erişebilirsiniz. Uygulama işlevinden sorumlu bileşenler sunucuda olduğundan, onu Windows, Mac, Linux veya başka bir yerden başlatmanızın herhangi bir farkı yoktur.

İşletim sistemi bağımsızlığı aynı zamanda çoğu web uygulamasının mobil cihazlarda da çalışabileceği anlamına gelir. Kurumsal web çözümlerinin büyük çoğunluğu, sistemden bağımsız olarak mükemmel bir şekilde çalışır. Bu, işinizi her yere götürmenize ve iş süreçlerinizin nabzını tutmaya devam etmenize olanak tanır.

Web hizmetleri önemli ölçüde daha az işlem gücü tüketir. Elbette, tarayıcınız bilgisayarınızda çalışmaya devam eder ve ne kadar çok sekme açarsanız, o kadar fazla bellek kullanılır. Ancak, bu konuda masaüstü uygulamalarıyla karşılaştırılamaz. Herkesin güçlü bir bilgisayarı yoktur. Makinenizin teknik kısıtlamaları nedeniyle işinizi yapamamak sizlere zaman kaybettirir.

Sonuç Olarak;

Masaüstü uygulamaları hala sektörde kendine pazar payı bulabilmekle beraber bu pay her geçen gün azalmaktadır. Client – Server mimarisi dijital dönüşüm konseptinin çok gerisinde kalmış durumdadır. Üretim ve savunma sanayisi gibi kesinlikle internet bağlantısından yalıtılmış olması gereken ortamlarda bile dışarıya kapalı yerel ağlar kurulmakta ve bunlar üzerinde çalışan web uygulamaları devreye alınmaktadır.

10 yıl önce büyük maliyetlere katlanarak satın almış olduğunuz kurumsal yazılımların çoğu günümüz müşteri ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmiştir. Bu uygulamaların geliştirilmesi ve güncelleştirilmesi için yapacağınız harcamalar gün geçtikçe artacak, geliştirme süreleri uzayacak ve sektörde bu uygulamalar üzerinde kod yazacak yazılımcı bulmak giderek imkansız hale gelecektir.

Değişen müşteri beklentilerine örnek olarak entegrasyonlardan bahsedebiliriz. Eskiden web servis üzerinden bir sipariş entegrasyonu yapmanın haftalar alması çok normal karşılanırken şimdi bu süre open API’ler ile günlere değil saatlere inmiş durumda. Bir defasında Çin’li bir kamera üreticisi ürünlerini müşterimizin antreposuna indirdikten sonra, gümrük mevzuatıyla ilgili belgeleri çıkartana kadar sipariş entegrasyonunun tamamlanmasını istedi. Muhtemel yeni müşterilerinizin beklentileri de bu seviyede agresif olacaktır. 10 yıl öncesinin teknolojisini kullanan uygulamalar ile bu beklentilere cevap veremezsiniz ve müşteri kaybedersiniz.

Siz de en güncel teknolojik alt yapıya sahip, web tabanlı bir lojistik yazılımına sahip olmak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

Emre Ferit Aslataş 03.09.2021